| |
tarafından yazıldı.

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Mardin Efsaneleri 'IŞŞAK' Albümü Çıktı

Mardin Musiki Derneği Başkanı Hasan Çuha, Mardin müziğini korumaya ve yaşatmaya 'Işşak' albümü ile devam ediyor.

Burak ERDEM – MARDİN 1986’dan beri Mardin müziğini arşivleme ve koruma çalışmaları yapan Mardin Musiki Derneği Başkanı Hasan Çuha, Mardin efsaneleri olarak nitelendirdiği sanatçıların 23 eserini “Işşak” albümünde topladı.

Arşivinde 3800 ses ve 600 şarkı olduğunu ifade eden Hasan Çuha, yeni çalışmasıyla ilgili şunları söyledi:

“Bu çalışmayı; değerli hemşehrilerime arşivimi sunma gereğini hissettiğim için hazırladım. Bugüne kadar yüzlerce kayıt gerçekleştirdim. Yapımcı olarak birçok Mardinli mahalli sanatçıya yasal kaset yapma olanağını sağladım. Bu yapımlarla yüzlerce eseri koruma altına aldık ve unutulmamalarını sağladık. Arşivimde şarkı, türkü, fasıl, uzun hava, oyun havaları, peşrevler bulunmaktadır. ‘IŞŞAK” adlı albümümüzde mahalli sanatçılarımızın kendi sesleriyle ayrı ayrı orijinal cdlerini çıkardık. 23 eseri sanatçılarımızın yorumlarıyla derleyerek bu albümü hazırladık. Mardin tarihinde ilk defa yasal cd ile sanatçılarımızı yaşatmaya çalışacağımızı umuyorum” dedi.

Mardin’in efsane sanatçılarını rahmetle andığını söyleyen Hasan Çuha, “Tuma Tüfekçi, Hafız Abde (Abdurrahman İnan), Mihail (Kırılmaz), H.Hamdo Hasso Hafız Kemal (Hava), Kermo Izzeyid (Atasayar), Edip Issêêçi (Gürdal), Cebrail Kilimci, Mehmet Ürün (Akr'â), Hılê (Abdulhalim Karacaer), İsmail Melle Refik (Bilgiçoğlu), Zeki ıl Kelleci (Samura), Imhemmet Iccımbışçi (Biçkioğlu)’nu rahmetle anıyor, bu güzel çalışmayı sanatçılarımızın ailelerine ve Mardin halkına ithaf ediyorum.” dedi.

TANITIM KLİBİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN.. 

Kaynak:www.mardinimiz.com

Comments powered by CComment

Kategori: /