info@mahallemi.net
mahallemi@mahallemi.net

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Mardin Araplarının Aslı

Mardin Arapları ve Mahallemiler hakkında yapılmış bilimsel ve tarihi araştırmalardan oluşan makaleler.

Devamını Oku

Bu Tarih Kaybolmasın!

Tarihin derinliklerinden kopup gelen yapısıyla kadim kent Eles!

Devamını Oku

Bizim seslerimiz

Fasih Arapçaya en yakın lehçe Kıltu lehçesi..

Devamını Oku

Mardin Arapları ve Mahallemi Kültürü-Video

Mardin Arapları ve Mahallemiler hakkında yapılmış en geniş kapsamlı program.

Video İzle

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

 

Ğızelé

Ğızeli oyunu, akşamları dışarıda oynanan bir oyun olup özellikle gençler ve yetişkinler arasında çok sevilen bir oyundur. Her mevsimde oynanmasına rağmen özellikle uzun kış gecelerinde daha çok rağbet görürdü. Oyun, zamanımızda çocuklar arasında oynanan ‘saklambaç’ oyunu ile benzerlik gösterse de kurallarında ve uygulanışında farklılıklar çoktur.

Ğızeli oyunu, 5-6 kişiden oluşan iki ekip arasında oynanır. (Ekiplerdeki kişi sayısı çok önemli değildir.) İki ekip oyunun başlangıç yerini beraber belirler. Oyunun başlangıç yeri genelde köyün veya mahallenin en merkezi yeri veya gençlerin toplandığı yerdir ve her zaman aynıdır. Oyunun başladığı yere ‘hılle’ denir. Hılle aynı zamanda oyunun biteceği yerdir.

Önce kurayla veya yazı tura şeklinde kuruş atılarak saklanacak ekip ve ebe olan (saklanan ekibi bulacak olan ekip) tespit edilir. Saklanacak ekip kendi arasında bir kişiyi ‘simsar’ olarak belirler. Simsar kendi ekibi ile saklanmaz ve ebe olan ekiple kalır. Saklanacak ekip makul olan bir süre içerisinde toplu halde evlerin arasında, tandırlarda, abbara veya kullanılmayan harabe evlerin içinde saklanır. (Saklanılacak yerin uzak veya yakın olması önemli değildir.) Ebe olan ekipte kendi arasında sırayla bir kişi seçer. Bu kişi de saklanan ekibi bulmaya çıktığında diğer ekibin simsarı bununla beraber çıkıp arkadaşlarını sesli bir şekilde uyarır. Nereden geçerlerse bağırıp o yerin ismini söyleyerek arkadaşlarının kendi sesini duyarak ona göre yerlerini değiştirmelerini ister. Söylediği cümlelerden bazıları; ‘ıkve ce hevn, ıkve ce hevn’ (buraya geldi veya buradan geçti), ‘kuve addıl hılle’ (hıllenin yanındadır), ‘kuve addıl abbara’ (abbaranın yanındadır.), ‘kuve addıl tüse’(dut ağacının yanındadır.), ‘kuve ad tannor kahle’( Kahle adlı kadının tandırının yanındadır) şeklindedir. Saklanan ekibi bulmayla görevlendirilen kişi de simsara, hızlı koşmak veya ona çeşitli numaralar yapmak suretiyle izini kaybettirmeye çalışır. Çunkü izini kaybettirirse saklananları daha rahat bulacaktır. Bu şekilde Simsar’da arkadaşlarına haber veremeyecektir. Arkadaşlarına durumu anlatmak için de ‘zayya’ni, zayya’ni’ ( izini kaybettirdi) şeklinde bağırır. Eğer saklanan ekibi bulmakla görevli kişi ekibi bulamazsa veya yorulursa tekrar Hılle’nin yanına döner ve yerine başka bir arkadaşı aramaya çıkar. Oyun bu şekilde devam eder. Taki saklanan ekip bulunana kadar veya saklanan ekip kendilerini bulmakla görevlendirilen kişiye yakalanmadan gizlice Hılle’nin yanına gelene kadar. Eğer yakalanmadan Hılle’nin yanına gelebilirlerse oyunu onlar kazanırlar. Tam tersi saklanan ekip yakalanıp veya bulunursa toplu halde Hılle’nin yanına getirilir ve oyunu kaybederler. Oyun bu şekilde diğer ekibin saklanmasıyla tekrarlanır. Gecenin sonunda belirlenen sayı kadar oyun kazanan ekip bu gecenin galibi sayılır ve ödül olarak bir kasa portakal veya bir kutu lokum beraberce afiyetle yenir.

Yazar: Mahsum ALTUN

www.mahallemi.net

Comments powered by CComment

Namaz Vakti Mardin

Midyat Gündem

Köşe Yazarları


IMAGE
Bahaeddin BUDAK
IMAGE
İsmail ÖZMEN
IMAGE
Mahsum ALTUN
IMAGE
Mehmet ALTUN
IMAGE
Mehmet GELEN
IMAGE
Mehmet ŞAYİR
IMAGE
Muhammed AKGÜL
IMAGE
Selahattin EROL

Facebook Üyelerimiz

Powered by Supremo Hosting

Öncü Şahsiyetler

Şehid Halil Kantarcı

BIR HALIL DESTANI – ADEM ÖZKÖSE

Bir Halil destanıdır bu… Yiğitliğine, cesaretine şahit olduğumuz kadar merhametine, insanlığına, dostluğuna, fedakârlığına da şahit olduğumuz adanmış bir yüreğin destanı… Kendi aramızda yaptığımız sohbetlerde...


Makaleyi Oku

Cevher Dudayev

Yeni Başlayanlar İçin Cevher Dudayev’in Hayat Hikayesi

O’nun 1944 yılının soğuk bir Şubat günü Çeçenistan’da başlayıp, Sibirya’da devam eden….


Makaleyi Oku

Şamil Basayev

KIZIL ORDUYU DİZE GETİREN KOMUTAN: BASAYEV
İlk Rus-Çeçen savaşında; dünyanın en büyük ve en techizatlı iki ordusundan birisi Kızılordu’ya kök söktürüp, dize getiren yiğit.


Makaleyi Oku

Metin Yüksel

ŞEHİD METİN YÜKSEL ve ŞEHADET YOLCULUĞU

Şehid Metin Yüksel, 17 Temmuz 1958'de Bitlis'e bağlı Kolongo Yaylası'nda dünyaya geldi. Babası 27 Aralık 2004 de Hakk'a uğurladığımız, Türkiye'nin en büyük âlimlerinden Sadreddin Yüksel Hoca'dır. Annesi ise doğunun en tanınmış...


Makaleyi Oku

Halil Günenç Hoca Efendi

Halil Günenç

Mardin'den Suriye'ye ilim yolunda bir çocuk

'Türkiye Müftüsü' denilerek anılan Halil Günenç Hoca, medreseler feshedildiği, ilahiyat fakültelerinin sudan sebeplerle kapatıldığı, velhasıl din eğitiminin adeta rafa kaldırıldığı zor bir dönemde yetişenlerden... Muaz Ergü yazdı..


Makaleyi Oku

Allah Dostlarından, Ahmed el-Haznevi(K.S)

 

 

 

 

 

 

 

 

Son devirde Suriye'de yetişen evliyâdan. İsmi Ahmed'dir. Babası Hoca Murâd Efendi olup, Mardin ilinin İdil (Hazah) ilçesine bağlı Banihe köyündendir. 


Makaleyi Oku

Arapça-Türkçe

Arapça & Türkçe fıkra

Fıkra(mahallemi lere Özel)

Komşu 1:

[ Evin güneye bakan bölümünde (mış'reke) Komşu 2 ile güneşli bir Izbat gününde muhabbet ederlerken ]

" Izbat isabbıt u irabbıt, fiyyü riyhe mıssayf !!...


Makaleyi Oku

Mehmet Seydi ve Sayım memuru

Mehmet Seydi ve Mérdelli

Mehmet Seydi Acur satmak isterse !

Kılmé Mıl Vîleyé Ü Kılmé Mız’zéa

 

 

 

 

 

 

Kılmé Mıl Vîleyé Ü Kılmé Mız’zéa

(Mahallemilere Özel)

Derdiin İl Özel Hastahânesinde hemşire olarak çalışan Özge Hanım ile Aşağıteppe İlçe Belediyesinde zabıta memuru olan eşi Teoman Bey, tek oğulları Mert ile sabah kahvaltısını güle eğlene yaptıktan sonra, Audi marka son model arabalarına binerler...


Makaleyi Oku

Mehmet seydi yoklama'da !

Mehmet Seydi derse geç kalır !

194767 (166)

Kubik-Rubik Joomla! Extensions